Czy dojdzie do zastąpienia płatnej telewizji przez Android TV?

Obecnie może się wydawać, że za jakieś 10,15, a może 20 lat telewizja i codzienne życie zupełnie zmieni się w stosunku do tego co znamy dziś. Pewnego rodzaju hybryda telewizji oraz internetu jest dopiero w fazie raczkowania, jednak cieszy się rosnącym zainteresowaniem. Czy więc za jakiś czas anteny i ogromne ilości kabli nie będą nam już potrzebne, a w naszych domach pojawią się ultracienkie telewizory na całą ścianę z inteligentnym system, który będzie włączał jedynie to co nas interesuje, pomijając zbędne informacje i programy, które są stratą naszego czasu? Dziś młodzi często chętniej oglądają seriale na ekranie swojego laptopa, jednak uzasadnione wydaje się, że z czasem zapragną większych monitorów, a one z całą pewnością pojawią się w odpowiedniej dla nich konfiguracji. System operacyjny dla telewizorów na wysokim poziomie czy tez internetowe set-top-boxy staną się rozwiązaniem bardziej komfortowym.

Co to jest Android TV?

Jeszcze zaledwie kilka lat temu tzw. smart TV czyli hybryda telewizji i internetu występowała jedynie w telewizorach większych niżeli 50 cali. Początek upowszechniania się tej technologii to rok 2012. Każdy rozwiązanie to traktował nieco inaczej – niekiedy mówiono o smart TV jako o następcy teletekstu, czasem była również rodzajem centrum rozrywki domowej. Już w swoich początkach oferowała różnego rodzaju aplikacje, takie jak wiadomości od policji, książki telefoniczne czy przewodnik po Muzeum Narodowym, jak również biblioteki z wideo na żądanie.

Co wybrać?

System operacyjny Android TV można poniekąd nazwać następcą Smart TV. Po raz pierwszy pojawił się na rynku w roku 2012 jako następca Google TV, której nie udało się zdobyć dużej popularności. Nowy system był modyfikacją systemu, który z pewnością podbił rynek smartfonów, jednak popularność zdobywał powoli. Jednak zauważalna stała się większa uniwersalność niżeli w Smart TV.

Korzystając ze starszej technologii jesteśmy w pełni uzależnieni od serwerów oraz oprogramowania, jakie zainstalował producent sprzętu – tak więc to on oraz zewnętrzni dostawcy aplikacji podejmują decyzję odnośnie tego, z jakich funkcji możemy korzystać. Z całą pewnością zauważyli to użytkownicy telewizorów Samsung, które zostały wyprodukowane w latach 2011 oraz 2012. W tym czasie doszło do zaprzestania wsparcia Google do aplikacji Youtube. W celu dalszego oglądania filmów i teledysków konieczne było wówczas dokupienie podłączanej do HDMI przystawki Google Chromcast, której zadaniem była zmiana telewizora. Można było również zdecydować się na przystawkę z Android TV. Pamiętajmy jednak, że producenci telewizorów proponują nam różne systemy operacyjne. Ceny telewizorów z Android TV są wyższe od tych z innymi systemami, bo w Androidzie mamy dostęp do największej ilości aplikacji.

Poszczególne systemy nieco różnią się od siebie graficznie. System można również sterować w prosty sposób głosowo. Jeśli jednak chcemy być posiadaczami Android TV nie musimy koniecznie kupować droższego telewizora, wystarczającym rozwiązaniem jest specjalna przystawka czyli set-top-box podłączany do HDMI. Najtańsze tego rodzaju urządzenia w internecie kupimy poniżej 200zł – TVBOX-01. Pośród droższych wyróżniamy Xiaomi MiBox czy Ferguson FBOX3, które kosztują około 250-300 zł. Cena konkretnej przystawki zależy od jej wbudowanej pamięci RAM, procesora oraz wersji Androida.

Jaki set-top-box?

Większość z obecnie sprzedawanych set-top-boxów pracuje na Androidzie 6.0 lub 7.0. U niektórych producentów znajdziemy dodatkowo wbudowany tuner naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T/DVB-T2 oraz cyfrowej telewizji kablowej DVB-C. Obecnie w każdym sprzedawanym telewizorze jest tuner telewizji naziemnej więc producenci poszukują klientów pośród fascynatów Androida.

MiBox daje możliwość sprawnego sterowania głosowego, np. wyszukiwania piosenek i innych filmów w serwisie Youtube. Można również wydać komendę uruchom Netflix. Mikrofon jest wbudowany w pilocie, dzięki czemu obsługa jest banalnie prosta. Sprawne jest wyszukiwanie piosenek polsko- i anglojęzycznych, jednak z innymi językami pojawiają się problemy.

Android TV oraz większością telewizorów ze Smart TV możemy sterować z poziomu smartfona lub laptopa czy komputera, jednak telewizor musi wykrywać domowe Wifi.

Aplikacje Android

Zdecydowanie największą zaletą systemu Android jest przeszło 3 tysiące dostępnych w nim aplikacji. Przez twórców tego systemu operacyjnego polecany jest m.in. Netflix czyli aplikacja z filmami i serialami na żądanie, z której można korzystać niemal na całym świecie. Wyjątek stanowią Chiny, Korea Północna, Krym i Syria. W 2017 abonament Netflixa opłacało 109 milionów ludzi na świecie, a 56,6 miliona z tego w Stanach Zjednoczonych. Liczby są ogromne, porównaniem dla nich może być fakt, że Canal+ chwalił się w ostatnim czasie liczbą 15,5 miliona abonentów na świcie.

Sukces Netflixa

W aplikacji Netflix dostępnych jest tysiące filmów oraz seriali. Pojawia się tam coraz więcej propozycji z całego świata. Oprócz tego Netflix samodzielnie produkuje filmy i seriale, których jakość i przekaz jest naprawdę wysoki, a mogą one trafiać do różnych grup docelowych. Z pewnością jednak zbierają niezwykle wysokie recenzje w internecie. A miarą popularności może być również ilość sezonów seriali, jaka powstaje. Pojawiają się one na bieżąco. Rozpoczyna się obecnie również produkcja pierwszej polskiej produkcji Netflixa. Pierwszy miesiąc korzystania z platformy jest darmowy, za kolejne zapłacimy zależnie od wybranej opcji od 34 do 52 zł.

Inne aplikacje

Dzięki Android TV możemy korzystać z różnych aplikacji. Dużą popularnością cieszy się również Showmax. Korzystamy z niego za darmo przez dwa tygodnie, później opłata wynosi 19,90 miesięcznie. Stanowi on w pewnym stopniu konkurencję dla Netflixa, oferuje często inne seriale i produkcje filmowe.

W Android TV mamy wiele całkowicie bezpłatnych treści na żądanie. Telewizja publiczna również uruchomiła w ostatnim czasie swój serwis. Jest również aplikacja Ipla. Korzystanie z darmowego dostępu do popularnych seriali odbywa się najczęściej w zamian za obejrzenie kilku spotów reklamowych.

Oprócz tego mając Android TV możemy za niewielką kwotę dokupić gamepady do Android TV i korzystać z gier w sklepie Google Play niczym na konsoli.

Jaka będzie przyszłość?

Wydaje się, że z czasem telewizje cyfrowe i kablowe staną się aplikacjami, z których oferty będziemy korzystać przez Android TV bo w końcu lubimy mieć wybór, a tu mamy największy, jak również mamy kontrolę nad tym co oglądamy.

Czy dojdzie do zastąpienia płatnej telewizji przez Android TV?
Zapraszamy do oddania głosu...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>