Koncern Zygmunta Solarza- Żaka skupuje inne telewizje. Doszło już do przejęcia Polo TV, Eska TV, zakupienia udziałów w Nowej TV, Focus TV, a teraz również Eleven Sports Network, za którego większościowy pakiet musieli zapłacić 38 mln zł. Jak jednak widać apetyt rośnie w miarę jedzenia. Pojawiają się więc spekulację, że teraz Polsatowi brakuje do pełnego szczęścia jedynie NC+ – czy więc jego przejęcie też szykuje się w najbliższym czasie?

Eleven w Polsacie, a nie NC+

Jeszcze do niedawna można było spotkać się z opinią, że Eleven Sports Network ma zdecydowanie bliżej do NC+ niżeli do Polsatu. Dzięki odpowiedniej sublicencji Canal+ Sport miał możliwość emitowania meczy niemieckiej Bundesligi czy hiszpańskiej LaLigi Santander. Jeszcze w kwietniu można było usłyszeć informację o przedłużeniu sublicencji dla Canal + na hiszpańskie rozgrywki do połowy 2012 roku, a rok temu zbliżone porozumienie zostało zawarte w odniesieniu do ligi niemieckiej. Czy więc transakcja, do której doszło stanowi, że teraz będziemy mieli regularną emisję kanałów Polsat Sport 2, Polsat Sport 3, Polsat Sport 4 a może i 5. Niekoniecznie.

Zgodnie z wypowiedzią rzecznika prasowego telewizji Polsat Tomasza Matwiejczuka, inwestycja Polsatu w Eleven Sports ma na celu rozwój tejże spółki. Jednym z celów jest zapewnienie treści ciekawej dla widzów tych kanałów i dalsze poszerzanie oferty tej telewizji w Polsce.

Kanały eleven z Cyfrowym Polsacie

Kanały Eleven mogą znaleźć się w niższych pakietach oferowanych przez Cyfrowy Polsat. Działanie takie z całą pewnością zwiększy ich poziom dostępności oraz zasięg i jednocześnie będzie stanowiło cios dla NC+. Jednocześnie Eleven jest szansą dla Cyfrowego Polsatu na znacznie szybsze wdrożenie 4K, gdyż kanały Eleven już emitują w tej jakości mecze Bundesligi oraz wyścigi Formuły 1. Jednocześnie podnosi się pozycja Polsatu w starciu z TVN-Scripps-Discovery, we władaniu którego jest EuroSport.

Sytuacja w NC+

W drugiej pod względem wielkości platformie cyfrowej telewizji w Polsce sytuacja jest również bardzo interesująca. Nie ujawniono, tak jak to było dotychczas w zwyczaju wyników finansowych platformy. Jednocześnie nie została również podana obecna liczba abonentów.

Zbliża się przetarg do Lotto Ekstraklasy. Obecnie obowiązujący kontrakt gwarantuje ponoć klubom piłkarskim 150 ml zł w sezonie. Spekulacje odnośnie sezonu 2019/2020 mówią o nawet 50 ml wzrostu tej kwoty. W związku z chęcią do wygrania przetargu NC+ musi znaleźć mocnego koalicjanta. Może będzie to TVP Jacka Kurskiego, który również chce mieć ekstraklasę?

Liga Mistrzów w sezonie 2018/2019 należy do Polsatu

W tym sezonie mecze Ligii Mistrzów będą emitowane przez Polsat. W związku z tym platforma NC+ nie może dopuścić, do tego aby przegrać w przetargu o Lotto Ekstraklasę. Jeśli by do tego doszło, to koniecznością dla niej stałoby się skoncentrowanie na ofercie filmowej, a i tu konkurencja jest coraz trudniejsza. Głównie przez nieustannie rosnącą popularność Netflixa. Wydaje się nawet, że NC+ już powinno rozważać sojusz z tym popularnym i rosnącym w siłę graczem, podobnie jak Orange TV. Inaczej może dojść do tego, że będzie dzielić los Wizji TV czy n. Co oznacza, że zostanie wchłonięte przez znacznie większego gracza. Może to być Cyfrowy Polsat, lub inny wielki gracz rynkowy, który skupuje wszystko czyli Discovery. Spekuluje się, że za 2-3 na naszym rynku będzie silna i duża platforma Cyfrowego Polsatu oraz nieco mniejsza Orange TV. Ilość spekulacji w temacie ciągle rośnie.