Firma Detaxis opublikowała raport, z którego jednoznacznie wynika, że liczba dekoderów dedykowanych 4K, będących w użytku, na koniec 2017 roku urosła aż do 31 milionów sztuk. Aby lepiej zobrazować ten wielki wzrost należy zaznaczyć, że w roku 2015 w użytku pozostawało 3 miliony, zaś w 2016 12 milionów. Tendencja taka wynika z tego, że coraz większa ilość operatorów telewizyjnych oferuje swoim klientom możliwość korzystania z urządzeń służących do odbioru telewizji UHD.

Europa w skali świata

Jest to dziedzina, w której Europa rozwija się wyjątkowo szybko, gdyż odpowiada za aż 52% łącznej liczby dekoderów 4K na świecie w 2017 roku. Na drugim miejscu znajduje się region Azji oraz Pacyfiku z wyłączeniem Chin – 32%. Ameryka Północna i łacińska to 5%, Bliski wschód 4% i Afryka 1%.

Dekodery 4K w Polsce

Nad Wisłą odbiór telewizji 4K oferowany jest przez niektóre firmy. Pośród nich m.in. NC+, sieć IPTV Orange TV oraz Avios. Wraz z końcem miesiąca czerwca 2017 z dekodera marki Samsung 4K korzystało 130 tysięcy abonentów telewizji Orange TV. Z koeli platforma NC+ nie udostępnia publicznie informacji odnośnie liczby abonentów, którzy posiadają dekoder 4K z ich oferty.

Telewizja 4K

W Polsce rośnie ilość telewizorów i odbiorników 4K, jednak nadal ilość kanałów tego rodzaju pozostaje na bardzo niskim poziomie. Stąd warto się zastanowić co jest nam potrzebne i czy rzeczywiście będziemy mieli co oglądać na droższym sprzęcie.

Jeden komentarz

Możliwość komentowania została wyłączona.