Przez ostatnie trzy dekady na terenie Polski zamontowanych zostało kilka milionów anten satelitarnych. Najczęściej wynikają one z tego, że klienci zdecydowali się na skorzystanie z usług, jednej z dostępnych na rynku platform, jednak zdarzają się również bardzo stare, które mogą przypominać o tym, że istniała Wizja TV, jak i większe, które stanowiły prywatny zakup. W kwestii telewizji satelitarnej wiele się zmieniło. Obecnie stawiamy na wysoką jakość i sprawne działanie. Z tego powodu najczęściej zaleca się nieco większe anteny. Jednak często pojawiają się pośród konsumentów rozmaite pytania na ich temat, dlatego postaramy się rozwiać wątpliwości w kwestii tych najpowszechniejszych.

1. Jaki rodzaj anteny satelitarnej jest najlepszy?

Antena satelitarna powinna zostać przede wszystkim dopasowana do potrzeb osób, które będą z niej korzystać. Koniecznością jest więc dokładne określenie, co takiego ma ona odbierać. Można z powodzeniem stwierdzić, że każda antena jest inna. Dawniej najchętniej wykorzystywana była jedna, duża (1-1,5 m) antena paraboliczna i najlepiej obrotowa, gdyż wówczas wiele interesujących, niekodowanych kanałów analogowych znajdowała się na różnych satelitach. Z czasem doszło do powstania polskich platform, które umieszczono na dwóch pozycjach: Eutelsat 13°E i Astra 19,2°E. Wówczas rodzaj oraz rozmiary anten zmalały do zdecydowanie mniejszych offsetów, których wielkość mogła wynosić nawet 40-60 cm. Jednak największą popularnością cieszyło się wówczas odbieranie sygnału telewizyjnego z anten wielkości 70-80 cm, z dwóch pozycji jednocześnie, dzięki zastosowaniu multifeeda, potocznie nazywanego „zezem”. Chętnie wykorzystywany był jednocześnie konwerter na antenie 80-90 cm. Ten ostatni wybór z perspektywy czasu mógł okazać się dla wielu osób słusznych, gdyż obecnie wymaga się nieco większych czas, dla odpowiedniego odbioru HD. Z tego powodu dla instalacji antenowej indywidualnej godne polecenia będą anteny 85-100 cm, zaś w przypadku instalacji o charakterze zbiorczym1,2-1,3 metra.

2. Jaką ilość dekoderów lub tunerów jest w stanie obsłużyć jedna instalacja antenowa?

Istnieje kilka elementów, które muszą być brane pod uwagę. Po pierwsze to ile w domu jest ekranów telewizyjnych, jak również ile może ewentualnie być w przyszłości, jak wielu jest i będzie widzów i co będzie przez nich oglądane. Trzeba szukać rozwiązania optymalnego i racjonalnego. Nie ma bowiem konieczności wykonywania instalacji na osiem osobnych gniazd, dla dwóch osób starszych, które mają w domu zaledwie dwa telewizory, jednak preferują niestandardowy podział programów do oglądania, np. kobieta seriale, a mężczyzna sport. Koniecznością jest równocześnie sprawdzenie, ile jednocześnie gniazd antenowych może zostać podłączonych do jednego telewizora lub dekodera. Tutaj od metody jaka zostanie zastosowana zależy bardzo wiele, jednak decyduje o niej dekoder, jaki posiadamy w domu.

3. Jakie rozwiązanie do odbioru telewizji satelitarnej wybrać, jeśli zależy mi na najlepszej jakości?

To, jak zostanie zbudowana instalacja antenowa jest uzależnione przede wszystkim od potrzeb konkretnego użytkownika. Wyróżniamy kilka rozwiązań:

• Polak w Polsce,
• Polak w Unii Europejskiej,
• Polak w USA,
• obcokrajowiec w Polsce.

Niezbędne jest również precyzyjne wyznaczenie, tego co w instalacji antenowej będzie najważniejsze: co, po co, i za ile? W zależności od tego, co jak i skąd chcemy oglądać, istotne będzie odpowiednie dobranie rozmiaru czaszy, jak również wybranie odbioru z konkretnej satelity i wiązki. Kolejnym istotnym pytaniem jest to czy instalacja ma być indywidualna czy też zbiorcza, a na zakończenie musimy jeszcze określić, jakim dysponujemy budżetem na instalacje systemu przynajmniej zaliczanego do średniej półki. Zaznaczanie, że ma być jak najtaniej zwykle nie jest korzystne dla klientów.

4. Jaki najlepiej zastosować konwerter na antenie?

Ilość konwerterów na rynku jest bardzo duża, co dla wielu osób, które nie mają pojęcia o instalacjach antenowych stanowi nie lada problem, gdyż nie potrafią samodzielnie wybrać najlepszego.

• Single czyli konwerter pojedynczy – sprawdza się w rozwiązaniach podstawowych czyli na antenie wieloogniskowej lub obrotowej.
• Twin czyli konwerter podwójny – jeśli mamy tuner PVR lub dwa dekodery, to koniecznością jest obecność dwóch wyjść kabla.
• Quad czyli konwerter poczwórny – jeśli mamy dwa dekodery PVR z nagrywaniem lub 3-4 niezależne tunery to jest to rozwiązanie stanowiące absolutne minimum.
• Octo czyli konwerter posiadający aż 8 niezależnych wyjść do tunerów. Stosunkowo rzadko znajduje on zastosowanie praktyczne, jednak z łatwością obsłuży on 4 tunery PVR w wielorodzinnej nieruchomości.
• Quattro – wykorzystywany najczęściej w profesjonalnych instalacjach zbiorczych.
• Unicable – w tym rozwiązaniu z zastosowaniem jednego kabla możliwe jest podłączenie większej ilości dekoderów. Warunkiem jest, aby umiały one to obsłużyć – należy mieć co do tego pewność, więc najlepiej wcześniej sprawdzić.
• Cyfrowy dLNB – rozwiązanie stosunkowo nowe i nie stosowane w Polsce.
• Optical LNB – konwerter optyczny – wyjście z anteny umieszczonej na wysokim budynku na światłowód, może dotyczyć również dużej odległości od miejsca faktycznego odbioru. Klasyczne rozdzielenie sygnału na kabel koncentryczny znajduje się dopiero na niższym poziomie. Jest to rozwiązanie uznawane za luksusowe i wykorzystywane w bardzo zaawansowanych instalacjach antenowych.

5. Odbiór z satelity. Tylko HOT BIRD 13°E czy może lepiej 13°E i 19,2°E, a może jeszcze więcej satelitów?

Zdecydowanie poleca się nie ograniczanie się do odbioru tylko z jednego satelity. Warto tu zwrócić uwagę chociażby na odbiór imprez sportowych. Jeśli w domu mieszka ktoś kto uczy się lub zna inny język to tym bardziej korzystny będzie odbiór z więcej jak jednego satelity. Polecany jest więc konwerter Monoblock na antenie 8-90 cm, dzięki czemu w znaczący sposób zwiększy się ilość kanałów obcojęzycznych.