Ilość anten satelitarnych w naszym kraju jest ogromna. Jeśli spojrzeć na budynki wielorodzinne, to trudno będzie nam znaleźć taki na którym nie ma choć jednej. Możliwe nawet, że w większości miast nie ma uliczki czy ulicy, na której nie znajdowałaby się przynajmniej jedna. Bardzo często ich obecność wiąże się z wybraniem usług konkretnego operatora, jak np. Cyfrowy Polsat czy NC+, jednak niektórzy decydują się na samodzielny zakup anteny i skierowanie jej na wybranego satelitę. Jednak osoby, które chcą oglądać telewizję satelitarną mają często wiele pytań na ich temat, o co jeszcze pytają?

1. Czy możliwe jest ustawienie anteny satelitarnej samodzielnie, z wykorzystaniem znajdującego się w dekoderze wskaźnika?

Można, jednak nie będzie to rozwiązanie idealne. Z pewnością warto spróbować, jako rozwiązania doraźnego zanim dojedzie specjalista, po tym jak warunki pogodowe doprowadzą do przesunięcia naszej anteny, a my chcemy coś obejrzeć. Najlepszym rozwiązaniem będzie wezwanie profesjonalnego instalatora, posiadającego odpowiednie urządzenie pomiarowe. Bez tego nie zostanie ustawiony wskaźnik LNB oraz kąt skręcenia, gdyż ustawienie tych parametrów zgodnie z wskaźnikiem dekodera nie jest możliwe. Pominięcie tego spowoduje utratę sygnału na poziomie 15-20% a im mniejszą mamy antenę, tym bardziej będzie to działało na naszą niekorzyść. Niezbędne jest tu zastosowanie niezwykle dokładnych ustawień, kompletnych i zadbanie o wszystkie szczegóły.

2. Jakie są główne i najczęstsze problemy instalacyjne?

Głównym problemem jest zasada tzw. oka, czyli kwestia związana z doświadczeniem i wieloletnią praktyką naszego instalatora. Dzięki temu potrafi on już w pierwszej chwili dość precyzyjnie określić co i gdzie może zostać zamontowane. Dokonywanie obliczeń kątów elewacji oraz wykorzystanie matematyki stosowanej należy zostawić specom od teorii. Z całą pewnością osoba będąca laikiem nie podoła ustawieniu anteny obrotowej czy multifeeda, a jeśli nawet to nie zostanie to wykonane zbyt dokładnie. Zdecydowanie z góry wiadomo, że to nie może się udać. Istnieją stosunkowo pomocne aplikacje, które są w stanie pomóc w określeniu czy dana antena będzie odbierać konkretnego satelitę, lub też wiązkę pod określonym adresem. Po skorzystaniu z niej, umiejętności praktyczne zdecydowanie okazują się pomocne przy wyborze elementów instalacji, takich jak chociażby stojak czy sama antena. Dość często problemy instalacyjne są banalne. Większość monterów ma w zanadrzu wiele zabawnych lub ciekawych opowieści związanych z tym jak klient chciał nieco zaoszczędzić i przez cały dzień próbował własnych sił w ustawianiu anteny, a później musieli jednak zapłacić, za praktykę i umiejętności fachowca, który wykonał kilka drobnych ruchów.

3. Czy wybrać antenę sat, a może SAT>IP lub IPTV, czy DVB-T?

Na rynku dostępnych jest wiele ciekawych rozwiązań dla klientów. Możliwości są tak liczne, bo technologia nieustannie i bardzo szybko się rozwija. W dalszym ciągu pojawiają się tu niezmienne pytania: gdzie, do czego oraz za ile. Z pewnością można stwierdzić, że w Polsce SAT>IP jest bezsensownym rozwiązaniem, bo kanały FTA w praktyce nie istnieją. Zdecydowanie można stwierdzić, że IPTV jest przyszłością, jednak powinno być w pełni legalne. Dostępne są bowiem bardzo liczne oferty, które częściowo pozostają nielegalne lub też legalne tylko udają, a ostatecznie okazuje się coś zupełnie innego. Z kolei DVB-T stanowi istotne zagrożenie dla kanałów płatnych w kablówkach oraz platformach. Jednak jest to minimalna ilość podstawowych kanałów, więc jeśli dla kogoś jest wystarczająca to z pewnością jest to korzystne rozwiązanie. Inaczej należy szukać rozwiązać umożliwiających oglądanie płatnych stacji z zagranicy.

4. Jak dużą antenę kupić, jeśli planuję odbiór tylko z jednego satelity?

Aby odbierać z Astry 19,2°E wystarczające będzie posiadanie osobnej anteny 60-70 cm. Jeśli z kolei chodzi o satelitę Eutelsat HB to poleca się anteny w rozmiarach 85-95 cm, gdyż gorsza pogoda może mieć tu negatywny wpływ na jej działanie. W przypadku innych satelitów należy pytać instalatorów, fachowców – praktyków. Niektóre z nowoczesnych satelitów wyróżniają się tak wąską wiązką na konkretny obszar, że nawet zastosowanie anteny o średnicy 3 metrów nie da możliwości odbioru w Polsce.

5. Multifeed – co to potrzebne? Ma sens?

Jest to rozwiązanie stosunkowo trudne w instalacji i z pewnością będzie wymagało pomocy doświadczonego fachowca. Jednak z pewnością warto spróbować…