Klienci planujący montaż instalacji antenowej w swoich domach mają odnośnie tej kwestii wiele pytań. Część z nich przedstawiliśmy już w poprzednim poście, a teraz pora na rozwianie kolejnych wątpliwości. Wiemy już, że najlepiej tanio, jak również że z tą taniością nie zawsze tak dobrze wychodzimy. Pamiętajmy, że jeśli jeszcze nigdy nie zajmowaliśmy się takim montażem, to same chęci i film z sieci mogą nie wystarczyć. Jeżeli chcemy osiągnąć dobry obraz i odpowiedni odbiór najlepiej poprosić o pomoc fachowca.
1. Czy koniecznie potrzebuje multiswitch?
Do tej pory multiswitch uchodził za rodzaj wyznacznika tego, że instalacja antenowa została zainstalowana w sposób profesjonalny. Jednak obecnie, gdy na popularności zyskały SCR/Unicable, nie ma już konieczności jego stosowania, gdyż wykorzystuje się powszechnie rozgałęźniki oraz szeregowo ułożone kable.
Jednak multiswitch nadal w niektórych sytuacjach okazuje się potrzebny. Z całą pewnością stanowi również znacznie pewniejsze rozwiązanie montażowe niżeli, wykonywane na własną rękę instalacje z zastosowaniem przełączników DiSEqC lub nawet ręcznymi.
Dzięki Multiswitch w prosty sposób możemy włączyć do instalacji anteny naziemne NTC, ponieważ właściwie każdy multiswitch wyposażony jest w wejście dla sygnału DVBT. Również dzięki temu rozwiązaniu możemy mieć na każdym telewizorze w domu obraz z monitoringu, jak i korzystać z wielu innych zastosowań. Na rynku dostępne są również multiswitche z SCR/Unicable, więc tak naprawdę wszystko sprowadza się do odpowiedniego dobrania sprzętu w konkretnym domu lub mieszkaniu.
2. Unicalbe – potrzebne? Warto?
Jest to wybór wart uwagi, w szczególności jeśli dostępnych będzie kilka najbardziej nowoczesnych dekoderów platform bądź odbiorników Linux, gdyż one w miarę prawidłowo sterują SCR/Unicable.
Rozwiązanie to ma jeszcze jedną niekwestionowaną zaletę. Zdarza się, że kiedyś w domu został już położony pojedynczy kabel wysokiej jakości, jednakże ze względu na miejsce, estetykę i konieczność nadmiernej ingerencji kładzenie dodatkowych nie jest możliwe. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem będzie przerobienie instalacji i wykorzystanie pojedynczego kabla koncentrycznego.
Istotnym ograniczeniem dla rozwiązania Unicable może być fakt, że zrobienie instalacji na więcej satelitów bywa bardzo kłopotliwe. Wówczas lepiej zdecydować się na klasyczny multiswitch 9xX (2 satelity) lub 13xX (3 satelity).
3. Chcę oglądać jedynie polskie stacje telewizyjne, więc co najlepiej wybrać?
Osoby, które nie chcą płacić za oglądanie polskich stacji telewizyjnych i wystarczająca jest dla nich oferta z multiplexów NTC, mogą zdecydować się jedynie na zainstalowanie odpowiedniego wzmacniacza, wyposażonego w tyle wejść ile będzie telewizorów. Wówczas wystarczający jest montaż jednej, szerokopasmowej anteny zewnętrznej, dla naziemnej telewizji cyfrowej i tyle. Wówczas nie ma konieczności montowania wielu kabli czy też multiswitcha.
Inaczej sytuacja wygląda jeśli chcemy mieć poza anteną DVB-T, również antenę satelitarną oraz multiswitch, aby mieć możliwość tymczasowo odbierać kanały niekodowane (FTA). Wówczas konieczne jest zamontowanie anteny 80-120 cm.
Jeśli jednak stwierdzimy, że chcemy oglądać stacje płatne, to wystarczające jest podpięcie niezależnego odbiornika lub dekodera i tyle. Jednocześnie wcześniej musi zdecydować o nagrywaniu jednego lub kilku programów jednocześnie, gdyż wymaga to ułożenia dodatkowych kabli.
4. Co w sytuacji, gdy potrzebuje zarówno polskich jak i zagranicznych stacji telewizyjnych pochodzących z różnych satelitów?
W takim przypadku koniecznością jest rozpoznanie z jakiego satelity pochodzą te kanały zagraniczne, gdyż polskie w większości przypadków z Eutelsat Hot Bird. Aby uzyskać takie informacje niezbędne jest jedynie skorzystanie z odpowiednich wykazów. Jeśli okaże się, że zależy nam na kanałach z satelity, który jest znacznie oddalony od 13°E, to najlepszym rozwiązaniem będzie zainstalowanie dwóch niezależnych anten satelitarnych z konwerterami Quatro, by doprowadzić do połączenia sygnału w multiswitchu 9xX bądź 13xX, gdyby okazało się że zachodzi potrzeba połączenia w domowej instalacji aż 3 satelitów.
Zdarza się, że odbiór stacji zagranicznych możliwy jest jedynie przy zastosowaniu specyficznego odbiornika satelitarnego, np. takiego z Multistream, z HEVC, z odpowiednim czytnikiem kart lub jedynie z dedykowanym dekoderem z zagranicznej platformy. Zadaniem specjalisty będzie tu właściwe dobranie wielkości anteny, do odbierania wybranego przez klienta pakietu kanałów zagranicznych.
Trzeba brać pod uwagę, że prawdopodobne jest, że stacje zagraniczne, będą jedynie na jednym telewizorze, przez obecność jednego dekodera bez opcji multiroom.
5. Zależy mi na odbiorze kanałów UHD/4K. Czy konieczne jest montowanie instalacji satelitarnej? Czy na rynku dostępne są konwertery dla 4K?
Wokół rozdzielczości 4K z pewnością jest głośno. Jednak na samym początku warto zaznaczyć, że rynek nie dysponuje konwerterami 4K czy Ultra HD. Jest to tylko oszustwo z reklamy, podobnie jak kiedyś miało to miejsce z full HD. Z pewnością jakość konwerterów to ważny czynnik, jednak z uwagi na zakłócenia LTE i inne, nie są dostępne konwertery 4K, ani kable koncentryczne 4K.
Najważniejszym elementem będzie tu posiadanie telewizora 4K. Musi on posiadać tunel satelitarny z kieszenią na moduły CI+ i ma tym samym możliwość poradzenia sobie z bezpośrednim odbiorem. Pamiętajmy jednak, że nie każdy telewizor w domu musi być UHD. W kuchni czy pokoju dzieci zwykle ląduje z czasem mniejszy telewizor, który dawniej był w salonie.
Innym rozwiązaniem jest zdecydowanie się na dedykowany dekoder, którego przykładem jest 4K Ultrabox od NC+. Wiele osób, nawet jeśli posiada wewnętrzny tunel satelitarny 4K w telewizorze, woli zdecydować się również na niezależny i niezwykle uniwersalny odbiornik na Linuxie, który daje możliwość dość dowolnego konfigurowania (rozmaite najnowsze głowice tunera, Combo, czy odbiór z wielu satelitów). Odbiorniki takie mogą być łączone po domowej lub też zewnętrznej sieci, dzięki czemu zyskujemy większe możliwości.
Co z tą instalacją?
Z pewnością powyższe odpowiedzi dają możliwość rozwiania wielu wątpliwości. Pamiętaj jednak, że jeśli nie do końca jesteś zdecydowany na najlepsze dla siebie rozwiązanie, najbezpieczniej będzie umówić się ze specjalistą od montażu anten, który je dla Ciebie dobierze.