Instalatorzy anten satelitarnych często odbierają połączenia od klientów proszących o radę. Zwykle są to osoby, które chcą dobrze, tanio, a najlepiej samodzielnie stworzyć instalację antenową w swoim domu. Podobnie jak w innych dziedzinach życia, tak i tutaj doradzamy rozsądek. Jeśli zdecydujemy się bowiem zrobić coś całkiem tanio, to może się okazać, że nie wyjdzie to tak jak byśmy chcieli i w ostateczności koszty będą większe niż gdybyśmy od razu zdecydowali się na sprawdzonych fachowców. Cena zależy najczęściej od co najmniej kilku elementów, które trzeba ustalić z monterem. Konieczne jest określenie tego, co dana instalacja ma obejmować? Po drugie w ilu pokojach pomieszczeniach ma się znajdować? Ile ma być punktów/gniazd? Jak również co będzie rzeczywiście oglądane.
Z pewnością ważne jest, aby instalacja została rozplanowana i zaplanowana z głową. Przykładowo montowanie gniazd w pomieszczeniach, gdzie nigdy nikt nie będzie oglądał telewizji, bo nie będzie w nich telewizora jest całkowicie niepotrzebne, tym bardziej że kable trzeba jakoś poprowadzić, a w wykończonym już mieszkaniu nie jest tak prosto je ukryć. Musimy tu być nieco przewidujący, gdyż niewłaściwe odczytanie potrzeb własnych oraz naszych bliskich może narazić nas w przyszłości na dodatkowe koszty, a tego z pewnością każdy wolałby uniknąć.
1. Skąd mam wiedzieć, co będzie mi potrzebne w domowej instalacji antenowej?
Określenie potrzeb własnych i swoich bliskich bywa kłopotliwe, szczególnie dla laika w temacie instalacji antenowych. Pierwszym krokiem, jaki powinniśmy wykonać jest wybranie odbiorników/dekoderów, które pozwolą na odbiór telewizji w poszczególnych pomieszczeniach w naszym domu. Wybór na rynku jest dość szeroki możemy zdecydować się na dekodery jednej platformy z tzw. multiroomem lub np. na dwóch różnych operatorów. Niektóre osoby pozostają przy odbiorze DVB-T i ewentualnie kanałów FTA z satelity, dzięki czemu nie muszą uiszczać żadnych opłat abonamentowych. Kolejne pytanie to jaki dekoder wybrać – czy HD czy 4K, zastosowanie właściwych konwerterów (Unicable, Uniwersal), nagrywanie? Na te wszystkie pytania musimy odpowiedzieć na samym początku, nawet jeszcze zanim kupimy system antenowy do naszego domu.
2. Co jest najważniejsze w czasie, gdy wybieramy elementy instalacji antenowej do domu?
Salon, czy też pokój, w którym ustawiony jest największy, główny telewizor w domu, powinien być wyposażony w maksymalną ilość gniazd/kabli. Jest to rozwiązanie, które w przyszłość da nam możliwość podłączenia sygnału z satelity, sieci naziemnej czy internetu. Zalecane jest zainstalowanie 2-4 kabli/gniazd. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy od razu stawiamy na szeregową instalację pod Unicable.
W kolejnym kroku zastanówmy się nad gniazdami w innych pomieszczeniach. Z pewnością odradzana jest przesada, każde kolejne gniazdo, to dodatkowy koszt, a najprawdopodobniej nie każde z pomieszczeń w naszym domu musi mieć dostęp do telewizji. Musimy podjąć decyzję, w których z nich będzie to przydatne, a w których zbędne.
Telewizora zwykle nie montuje się w sypialni, łazience oraz kuchni. Jednak wiele tu zależy od przyzwyczajeń i upodobań. Z pewnością trudno będzie przekonać do tego osobę, która przy telewizji zasypia. Jednak przemawiają za tym względy zdrowotne, gdyż odradza się oglądanie telewizji na 20 minut przed pójściem spać.
3. Czy opłacalna będzie inwestycja w antenę naziemną, w sytuacji gdy mam już antenę satelitarną oraz płatną telewizję z wybranej platformy?
Z jednej strony może się wydawać, że wystarczająca będzie dobra antena satelitarna zamontowana na dachu lub balkonie. Jednak również w Polsce z coraz większą częstotliwością spotykamy się ze zdarzeniami pogodowymi, o gwałtownym przebiegu. W konsekwencji może się okazać, że w chwili wyjątkowo ważnej, np. sytuacja sam na sam z bramkarzem w ostatniej minucie finału MŚ stracimy sygnał. W takiej sytuacji z pewnością warto mieć antenę naziemną DVB-T.
4. Jaką antenę satelitarną wybrać dla instalacji zbiorczej w domu?
Aby uzyskać możliwość oglądania większości polskich stacji telewizyjnych, które umieszczono na satelicie Eutelsat Hot Bird -13° E niezbędne jest korzystanie co najmniej z anteny 80- 90 cm. Konieczne jest jednak jej idealne ustawienie. Trzeba jednak mieć na uwadze zmienne i często pogarszające się warunki pogodowe w naszym kraju, oraz fakt, że przeważająca ilość kanałów nadawana jest w modulacji 8PSK, w konsekwencji czego w razie wystąpienia opadów bardzo szybko pojawia się utrata sygnału. Z tego powodu specjaliści zalecają, aby wybierać raczej o rozmiar większe anteny np. 90-120 cm. Można również rozważyć zamontowanie budynkowej instalacji zbiorczej. Bo po co w bloku 2-3 rodzinnym kilka mniejszych anten, jak można zainstalować jedną dużą i wszyscy będą mieli dobry odbiór.
5. Nowoczesna czy prosta domowa instalacja?
Przez długi czas instalatorzy przekonywali, że im prościej tym lepiej. Bardziej skomplikowane systemy nastręczały sporo problemów. Sama instalacja, dla osoby z doświadczeniem nie była trudna, jednak okazywało się, że domownicy często mają problem z obsługą i właściciel ponosił dodatkowe koszta w związku z częstymi odwiedzinami instalatora.
W ostatnim czasie doszło do sporych zmian w tym zakresie, a wszystko dlatego, że polskie platformy wprowadziły znaczniej bardziej skomplikowane dekodery HD/UHD. Urządzenia te w menu posiadają obsługę Unicable i Wideband. W związku z tym instalatorzy musieli nauczyć się ich montażu oraz bardziej skomplikowanej instalacji, gdyż tego właśnie oczekują klienci.