Jak samodzielnie zamontować antenę satelitarną?
Chcesz odbierać telewizje za pomocą anteny satelitarnej, Cyfrowego Polsatu czy NC+? I z pewnością planując jej zakup zastanawiasz się czy będziesz w stanie ją samodzielnie zamontować. Aby wykonać to jak najlepiej i cieszyć się z dobrej jakości obrazu możesz skorzystać z naszego poradnika.
Przed rozpoczęciem montażu anteny dobrze się przygotuj!
Koniecznie sprawdź czy masz wszystkie niezbędne elementy do przeprowadzenia jej montażu. Nieoceniona może się również okazać pomoc drugiej osoby. Powinieneś również zgromadzić odpowiednie narzędzia, które będą niezbędne:
• Wiertarka udarowa wraz z wiertłami,
• Klucze nasadowe lub płaskie,
• Śrubokręt krzyżakowy,
• Obcążki,
• Kątomierz,
• Linijka,
• Kompas,
• Nożyk.
Zadbaj o bezpieczeństwo!
Zastanów się nad wynajęciem specjalisty, jeśli zachodzi konieczność zamontowania anteny na dachu budynku lub jeśli jej odległość od dekodera przekracza 30 metrów i jest naszpikowana wieloma przeszkodami. Zdecydowanie łatwiej będzie Ci samodzielnie umieścić antenę na balkonie lub tarasie.
O czym musisz pamiętać?
W pierwszej kolejności musisz wybrać odpowiednie miejsce, w którym umieszczona zostanie Twoja antena. Koniecznością jest, aby umożliwiało ono dobry widok nieba w kierunku południowym. Następnie koniecznie sprawdź czy poza narzędziami przygotowałeś pełen zestaw niezbędny do prawidłowego montażu anteny:
1. Zestaw antenowy – antena wraz z konwerterem,
2. Wspornik antenowy, który należy zamontować do ściany lub balustrady lub maszt antenowy (ten element jest sprzedawany oddzielnie),
3. Złącza typu „F”, które należy odpowiednio dopasować do średnicy kabla koncentrycznego,
4. Kabel antenowy 75 Ohm,
5. Opaski służące do mocowania kabli lub klej,
6. Potrzebne będą również kołki rozporowe, taśma izolacyjna.
Zamontowanie masztu lub wspornika dla anteny
W sklepach z antenami satelitarnymi dostępne są różnego rodzaju uchwyty do anten, które można mocować do poziomej barierki, muru czy słupa. Jeśli wybieramy maszt to będzie on rurą, której średnica zewnętrzna powinna być odpowiednio dopasowana do konkretnej anteny – informacja znajduje się w instrukcji.
W sklepie należy wyposażyć się w odpowiedni uchwyt, dopasowany do miejsca, w którym antena zostanie zamontowana. Podłoże, na którym będziemy przytwierdzać uchwyt powinno być sztywne i cechować się wysoką solidnością, gdyż upadek anteny może wiązać się z dużym niebezpieczeństwem.
Jeśli w budynku znajduje się instalacja odgromowa to koniecznością jest podłączenie do niej masztu. Takie zabezpieczenia nie stanowią konieczności jeśli antenę umieszczamy na mniejszej wysokości, czyli niżej niż 2 metry od szczytu dachu, oraz mniej niż 1,5 metra od ściany budynku.
Jak poprowadzić przewody
Jeśli zależy nam na dobrym odbiorze telewizji to prowadzony przewód nie powinien być dłuższy niż 30 metrów, w przeciwnym razie koniecznością będzie zastosowanie wzmacniacza sygnału. Będzie on łączył zestaw antenowy z dekoderem. Przewód należy dokładnie poprowadzić od anteny, w takich miejscach, gdzie nie będzie występowało ryzyko jego uszkodzenia lub potknięcia się o niego, najlepszym rozwiązaniem jest jego dokładne przytwierdzenie i ładne ułożenie.
Warto również pamiętać, aby nie zginać przewodu, zdecydowanie najkorzystniej jest jeśli jest on prowadzony w sposób dość naturalny. Jeśli dopiero wybierasz się na zakupy i dokonałeś w domu pomiarów, jakiej długości kabel będzie Ci niezbędny, w sklepie nabądź co najmniej 3 metry dłuższy od swoich obliczeń. Kabel ucinamy dopiero, gdy zostanie ułożony. Na kabel koncentryczny bardzo ciasno nakręcamy złączki typu „F”. Przewód powinien być starannie przygotowany. Koniecznością jest również skontrolowanie, czy metalowa otoczka kabla koncentrycznego nie dotyka żyły środkowej.
Zamontowanie i początkowe ustawienie anteny
Wszystkie części należy połączyć ze sobą z dużą dokładnością, ściśle według opisu w instrukcji anteny. Pamiętaj, aby obchodzić się z nią delikatnie i nie dopuścić do skrzywienia powierzchni czaszy antenowej. Gdy zamontujesz konwerter należy rozpocząć wstępne regulowanie kątów ustawienia konwertera oraz elewacji.
Ustawianie kąta konwertera
Na niektórych konwerterach znajduje się skala, w przypadku innych konieczne będzie użycie kątomierza. Należy wówczas obrócić go o kąt odpowiedni dla najbliższego miasta. Odmierzamy ten kąt od pionu, w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. W tym czasie powinieneś znajdować się naprzeciwko anteny, przed nią od strony konwertera. Jest to wstępny etap więc ustawienie nie musi być dokładne, w późniejszym etapie dokonasz jego korekty. Wykorzystaj śruby mocujące i zablokuj możliwość ustawiania konwertera w obrębie uchwytu wysięgnika.
Ustawianie kąta elewacji
Można określić, że jest to kąt odchylenia anteny od ściany budynku, obrazowo ten z jakim antena odgina się ku niebu. Kąt ustawia się zgodnie z podziałką znajdującą się na antenie. Niektóre anteny są niejako wygięte w górę już w czasie gdy są zamontowane pionowo, wówczas można rozpocząć od takiego właśnie ustawienia. Dokonaj zablokowania tego ustawienia za pomocą śrub, które wykorzystuje się do regulacji pochylenia czaszy anteny.
Ustawianie kierunku anteny
Antena powinna być zwrócona w kierunku południowym. Azymut -180 stopni, liczony zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Dokonaj zamontowania anteny na maszcie i ustawienia kąta – kierunku anteny. Następnie dokonaj przykręcenia przewodów do konwertera oraz do odbiornika. W kolejnym kroku musisz podłączyć dekoder do telewizora zgodnie z załączoną instrukcją i uruchomić go.
Regulowanie anteny i odpowiednie jej wycelowanie
Na tym etapie niezbędna może okazać się pomoc drugiej osoby. Na dekoderze należy obserwować wskazania dotyczące jakości oraz siły sygnału. W tym czasie należy wykonywać delikatne ruchy anteną, jednak w taki sposób aby położenie wysięgnika, na którym zamontowałeś konwerter ulegało zmianie o mniej niż pół centymetra przy jednym ruchu. Każda niewielka zmiana położenia anteny wymaga odczekania krótkiej chwili, w tym czasie dochodzi do ustabilizowania się sygnału i ponownie możesz dokonać odczytu z dekodera. Należy wyszukać pozycję z najwyższymi wskazaniami. Kieruj się przede wszystkim jakością sygnału.
Gdy znajdziesz najlepszy sygnał dokonaj dokręcenia śrub w uchwycie mocującym konwerter, jak również tych które mocują antenę do masztu – jednocześnie sprawdzaj czy odkształcenia przy dokręcaniu nie zmieniają parametrów sygnału.
To może ułatwić Ci zadanie!
1. W budynkach często znajdują się metalowe elementy konstrukcyjne, co może negatywnie wpływać na odczyt z kompasu, wówczas oddal się od niego o co najmniej kilka metrów w celu wyznaczenia kierunków.
2. Przyjrzyj się jak wygląda ustawienie anten u sąsiadów, ustawienie Twojej z pewnością będzie podobne.
3. Jeśli poprzednie rady nie pomogły, możesz spróbować zamontować antenę według słońca, jednak tylko w czasie obowiązywania czasu letniego. Wówczas należy nakierować ją na słońce o godzinie 13.
4. Jeśli nad anteną znajduje się daszek lub inny balkon może dość do zasłonięcia sygnału docierającego z satelity.
Jeśli nie jesteś pewien czy dasz radę samodzielnie zamontować antenę koniecznie skontaktuj się z fachowcem. Najważniejsze jest bezpieczeństwo, dodatkowo instalator dokona montażu i perfekcyjnego ustawienia anteny znacznie szybciej.
Jeśli mieszkasz w Warszawie lub okolicach zadzwoń do nas. 796-75-75-74